Урок № 1
ВСТУП. ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА ЯК ОДНА З ФОРМ ДУХОВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЛЮДИНИ
Мета: з’ясувати роль художньої літератури як однієї з
форм духовної діяльності людини; визначити функції літератури, розуміти
багатозначність художнього образу, вміти відрізняти різні типи образів,
поглибити знання учнів щодо понять про художній образ, художній твір; розвивати
в школярів навики самостійної роботи в досягненні знань, культуру зв’язного
мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння грамотно
висловлювати власні думки, почуття; формувати кругозір учнів; виховувати в
учнів любов до художньої літератури, повагу до її творців; прищеплювати
інтерес до наслідків власної праці.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: виставка книжок художньої, навчальної, довідкової літератури,
портретної галереї українських письменників, творчість яких вивчатиметься у 8
класі; дидактичний матеріал (тестові завдання, картки).
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань. Бесіда за питаннями
•
Які види мистецтва ви знаєте? А художня література є
мистецтвом? Свої міркування обґрунтуйте.
•
Що намагалися відтворити письменники в літературі? Які
художні засоби вони при цьому застосовували?
•
Що відчуває людина під час читання художнього твору?
•
Чому книга — це дорогоцінний скарб?
Твори яких письменників ви
пам’ятаєте і цінуєте? Відповідь обґрунтуйте, посилаючись на відповідні
приклади. • Яким, на ваш погляд,
повинен бути художній твір, щоб він не втрачав
актуальності?
(Відповідь надайте,
застосовуючи прийом «Доміно».
(Наприклад, художній твір — повчальний — цікавий, захоплюючий — життєвий —
...)
ІІІ. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ УРОКУ
ІV. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів
1. Вступне слово вчителя
Шановні друзі!
Ми
знову вирушаємо в цікаву, захоплюючу подорож. Скільки ви ще відчуєте, пізнаєте,
навчитеся! Нові знайомства, герої, пригоди — все це завдяки книзі. Вона виховує
в нас любов до рідної України, повагу до інших народів, інтерес до їхньої
культури, почуття патріотизму. Художній твір навчає рідної мови, розкриває
красу поетичного слова, допомагає усвідомити його велику силу.
Тому я
запрошую вас у подорож з книгою, яка перенесе читача в інші епохи, дозволить
заглибитися в долю героїв, разом з ними радіти і печалитися, переборювати
найтяжчі випробування, йти на героїчні подвиги.
Щасливих вам мандрів!
2. Художня література як одна з форм духовної
діяльності людини
2.1. Міні-дискусія. Обговорення питань.
•
Що таке духовність? Чим вона вимірюється?
•
Завдяки чому людина стає духовно багатою?
•
Як книга впливає на внутрішній світ читача?
•
Чи може книга перевиховати людину?
•
Яким чином художня література допомагає кожному осмислити
власні вчинки, поведінку, ставлення один до одного?
2.2. Вплив
художньої літератури на читача.
Книга — це мудрий, розважливий, найвірніший друг людини, який супроводжує
її протягом усього життя.
Та не лише всебічними науковими знаннями багата книга,— вона ще має чудесну
властивість поглиблювати, розширювати й продовжувати наші літа.
Література
вчить людину бути чесною, порядною, відповідальною, шляхетною, працьовитою...
Читання розвиває усне мовлення і мислення кожного, збагачує його почуття,
формує активне ставлення до навколишнього світу, виступає важливим засобом
спілкування і поглибленого вивчення художньої літератури.
Книга відтворює картини людського життя. У центрі кожного художнього твору
— люди, їх життя, праця, думки і почуття. У літературних творах змальовуються
на прикладі дійової особи вчинки, звичаї, поведінка, настрої і почуття не
однієї якоїсь людини, а багатьох. Кожний твір — розповідь про внутрішній світ
людей, про їхні взаємовідносини, настрої, прагнення і вчинки, думки і
переживання. Книга впливає не тільки на розум, але й на почуття читача.
3. Функції літератури
Пізнавальна — людина є не тільки
предметом зображення літератури, але й її метою. Читаючи художній твір, можна
дізнатися про історичне минуле, звичаї, обряди рідного народу, культуру тощо.
Естетична (художня) — літературний твір впливає
на почуття і переживання читача, викликає в нього задоволення, насолоду від
його читання; у кожної людини є естетичне відчуття, прагнення до прекрасного.
Виховна — художній твір сприяє
вихованню в читачів любові до рідного краю, праці, природи; до одних дійових
осіб автор намагається викликати в читачів співчуття і любов, до інших — неприязнь,
ненависть.
4. Багатозначність художнього образу, його різновиди
Сучасне
життя важко уявити без художніх книжок. З їхніх сторінок на нас дивляться герої
минулого й сьогодення, про яких цікаво і захоплююче розповідають
автори-письменники, які є особливо обдарованими людьми. Саме вони відтворюють
життя через індивідуальні художні образи або картини. Ці талановиті митці
розкривають суспільні відносини, характери і переживання людей на прикладі
конкретної особи, яка є і літературним героєм і ніби олюднює все зображуване.
Кожний
письменник уважно вивчає навколишню дійсність. Все побачене і почуте він
обдумує і визначає, що добре, корисне, що погане, шкідливе, а також — що
важливе, характерне, що другорядне, випадкове. У своїх творах письменник
зображує важливі, характерні події, явища, риси вдачі людей, малює словами
художні образи.
Художні образи
бувають: образ-персонаж, образ-символ, зорові, слухові тощо.
Розглядаються типові
явища життя, які знайшли відображення в конкретному образі; індивідуальні риси,
притаманні персонажеві. 4.1 Зовнішній образ:
•
Портрет — обличчя, міміка, жести, постать, манера
поведінки;
•
мова — теми висловлювань, форми мовлення (монологи,
репліки в діалогах, «внутрішня» мова, листи);
•
костюм.
4.2. Внутрішній образ:
Характер
персонажа (сильний — слабкий, цілісний — суперечливий, вольовий — безвільний;
він розкривається у вчинках, у ставленні до інших людей, до навколишнього
світу).
Образ-символ
— конкретний художній образ перетворюється на багатозначний символ, що має
прихований зміст.
5. АНАЛІЗ ХУДОЖНЬОГО ТВОРУ (СХЕМА)
Приступаючи
до аналізу художнього твору, в першу чергу необхідно звернути увагу на
історичну обстановку, ситуацію ідейної, естетичної та філософської боротьби в
суспільстві в період створення даного художнього твору. Необхідно при цьому
розрізняти поняття історичної та історико-літературної обстановки; в останньому
випадку маються на увазі:
•
боротьба літературних напрямів;
•
місце даного твору в низці інших творів автора; місце
даного твору серед творів інших авторів, написаних у цей період;
•
творча історія твору;
•
оцінка твору в критиці;
•
особливості сприйняття даного твору сучасниками письменника;
•
оцінка твору в контексті сучасного прочитання.
Далі
слід звернутися до питання про ідейно-художню єдність твору, його зміст та
форму (при цьому розглядається план змісту — що хотів сказати автор, і план
вираження — як йому вдалося це зробити).
Після чого з’ясовуються тематика, проблематика, ідея і пафос художнього
твору, його композиція.
6. ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ
6.1.Художній
образ — специфічна
для літератури (і мистецтва взагалі) форма відображення дійсності, у творенні
якої основну роль відіграють почуття, мислення й особливості світосприймання автора-митця.
Є образи-персонажі (людські постаті), образи-пейзажі (картини природи),
образи-речі (описи предметів та обстановки) тощо.
6.2.Художній твір — кінцевий результат і продукт творчої праці письменника,
написаний за законами красного письма. Художні твори і складають художню
літературу.
6.3.Художня література (лат. litteratura — написане, від littera — буква)
— вид мистецтва, що зображує дійсність, створює художні образи за допомогою
слова; сукупність творів цього виду мистецтва (епос, лірика, драма).
V. Закріплення опрацьованого матеріалу
1. Проведення тестового опитування
1. Художній образ у
літературі — це те, що створюється за допомогою:
а) слова; б) міміки і
жестів; в) живопису; г) музики.
2. Естетичну функцію літератури ще називають:
а) філософською; б) художньою;
в) емоційною; г) милозвучною.
3. Центром кожного художнього твору є:
а) пейзаж; б) опис інтер’єру; в) людина;
г) історична подія.
4. Прихований зміст має образ:
а) персонаж; б) пейзаж; в) символ;
г) кожний із зазначених.
5. Починаючи аналіз
художнього твору, в першу чергу необхідно з’ясувати його:
а) ідейну спрямованість; б)
композицію; в) проблематику; г) історію створення.
6. Художній твір пишеться за законами:
а) сьогодення; б) цензури; в) красного
письма; г) визначеними Нестором Літописцем.
Примітка. За кожну правильну
відповідь встановлюється 1 бал.
2. Робота на картках
Картка № 1
1.
Чому, на ваш погляд, художній твір — кінцевий результат і
продукт творчої праці письменника? Наведіть переконливі приклади.
2.
Як ви розумієте прислів’я «Нема розумного сусіда — з
книгою поговори»?
3.
Письменників, митців художньої літератури називають
людьми: а) легковажними; б) фізично розвиненими; в) душевно хворими; г) обдарованими.
Картка № 2
1.
Дослідіть, яким чином художня література відтворює
картини людського життя. Відповідь аргументуйте.
2.
Доведіть або висловіть заперечення: художній образ — це
літературний герой.
3.
Продовжте прислів’я: «Хороша книга яскравіша за...»: а)
промінь ліхтаря; б) золото; в) північне сяйво; г) зірку.
Картка № 3
1.
Порівняйте, чим виховна функція художньої літератури
відрізняється від естетичної. Свої спостереження обґрунтуйте.
2.
Як ви вважаєте, що необхідно знати і вміти письменнику
для відтворення художнього образу?
3. 3. Якої функції не має
література?
4. а) Пізнавальної; б) економічної;
в) естетичної; г) виховної.
VІ. Підсумок уроку
У літературних творах усе змальовується за допомогою
словесних художніх образів. Проте письменник не тільки малює словами образи
людей, подій, явищ, предметів, а й виражає своє ставлення до них.
Художні твори збагачують наші знання про людей, про
навколишнє життя і в той же час хвилюють нас, збуджують найрізноманітніші
почуття, виховують у читачів любов до всього прекрасного в житті, праці,
людських взаєминах, у природі.
VІІ. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів
VІІІ. Домашнє завдання
Підготувати міні-доповідь про боротьбу козацтва з
турецько-татарським загарбниками; ідейно-художній аналіз пісенних творів «Зажурилась
Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко».
Немає коментарів:
Дописати коментар